کشاورزی در اینستاگرام

آموزش کشاورزی در اینستاگرام (فروش کمپین محور)

ما الان در تناقض زیبایی از تکنولوژی و تجارت هستیم. غرایز انسانی و احساسات ما هنوز در عصر شکار باقی مانده اتد اما تکنولوژی ها هرروز امکانات بیشتری برای تجارت گسترده انسان مهیا میکنند. تکنولوژی هایی از جنس اینستاگرام که محدودیت مکان را از میان برداشته اند و شکارچی های آنلاین (کسب و کار های اینستاگرامی) هم همچنان به دنبال شکار طعمه هایشان هستند. تجارت آنلاین الان به عصر کشاورزی رسیده است. عصری که لازم نیست به دنبال مشتری بدویم و با بازاریابی محصولمان او را به دام بیندازیم (حتی اگر محصولمان عالی باشد). همه این را متوجه شدند بجز صاحبان کسب و کار های اینستاگرامی در ایران. مشتری هایمان خودشان ما را دنبال و از ما خرید می کنند اگر فقط بدانیم چطور یک کشاورز آنلاین باشیم. به عصر کشاورزی در اینستاگرام خوش آمدید!

اگر قرار بود آموزش شکار در اینستاگرام می دیدید باید ابتدا برای به دام انداختن فالوور ها از روش های منسوخ شده ای مثل کامنت مارکتینگ، دایرکت مارکتینگ یا دزدیدن فالوور های رقیب تان استفاده می کردید. این کار ها را تقریبا هرروز به مدت 1 ساعت تا زمان نامعلومی انجام می دادید و بعد از آنفالو شدن توسط آن ها هم به فکر خرید فالوور فیک می افتادید که دیگر شما را آنفالو نکنند. تا اینجا قسمت ساده ی کار بود چون برای اینکه بتوانید آن ها را متقاعد به خرید محصولتان کنید باید به میزان زیاد و منظمی دانه می پاشیدید. این دانه ها همان پست ها و استوری های طاقت فرسایی بودند که باید هر روز منتشر می کردید (حتی اگر خودتان دلیلش را نمی دانستید). و در نهایت هم اگر دایرکتی برای خرید دریافت می کردید، بعد از یک چت طولانی و بی نتیجه درباره ویژگی های محصولتان، از این معامله نیمه تمام ناامید می شدید و به فکر چند روز استراحت می افتادید. اگر استراحت تان تمام شده باشد و شانس این را داشته باشید که تا انتها به حرف من گوش دهید، رازی را با شما در میان می گذارم که می گویید: “کاش 1 ماه پیش اینو میدونستم” !

راز بقاء در اینستاگرام

به عنوان کشاورزی که کسب و کار اینستاگرامی دارید باید بدانید که مهمترین تفاوت شما با یک شکارچی در این است که هیچوقت بدون روزی نمی مانید و حتی در سردترین فصل های کسب و کارتان هم منتظر فرصت مناسب برای کشت محصولتان هستید که در فصل برداشت به طورغیرقابل باوری آن را درو کنید. یک سال در اینستاگرام 3 فصل (کمپین) دارد که بسته به تجربه، نوع کار و نیازتان میتواند کوتاه یا بلند شود. این 3 فصل برای کسب وکار های اینستاگرامی بزرگ ممکن است 6 ماه طول بکشد و برای بیزینس های معمولی فقط 1 ماه زمان ببرد. نکته مهم این است که ترتیب فصل ها را رعایت کنید و مراقب باشید هیچ فصلی از کسب و کارتان را جا نیندازید.

 

فصل جذب

فصل های اینستاگرام

 

فصل جذب

 

در این فصل وظیفه شما این است که به سریعترین و زیادترین شکل ممکن فالوورهایتان را زیاد کنید. طبیعی ست که فالوور های نامرتبط به کارمان نمی آیند و باید دنبال کسانی باشیم که به کارمان علاقه دارند. مهم نیست چند کتاب بازاریابی خوانده باشید. همین الان چشمانتان را ببندید و مشخص کنید از حالا چه تعداد فالووربرای شروع نیاز دارید. ببینید چه کار هایی برای افزایش فالوور پیجتان به ذهنتان می رسد. لیست مخاطبان گوشی موبایل تان به ذهنتان می آید یا فالو آنفالو کردن در اینستاگرام ؟ کافیست چشمانتان را ببندید. جواب در ذهن شماست. خیالتان راحت. به اندازه کافی فرصت دارید (حتی 1 ماه). اصلا تا در این مرحله کارمان را تمام نکنیم وارد فصل بعد نمیشویم !! زمانی کارمان تمام میشود که به تعداد فالوور دلخواهتان رسیده باشید. تنها کاری که نباید در این مرحله انجام دهید استفاده از روش های زمان بر یا اسکم است. مثلا فالو آنفالو در اینستاگرام یک روش زمان بر و خرید فالوور فیک یک روش اسکم است که به ترتیب به روح و پیجتان آسیب می زند. در ادامه رایج ترین روشهای افزایش فالوور دراینستاگرام را بازگو میکنم و نظر شخصی ام را هم برای راحتی کارتان میگویم:

• تبلیغ:

کافیست پیج های مرتبط با حوزه کاری تان را پیدا کنید (با سرچ در اکسپلور، کمک گرفتن از آژانس های تبلیغاتی اینستاگرامی و اینکه بعد از یافتن شان ببینید آنها خودشان چه پیج هایی را فالو کرده اند). حالا فقط 1 تبلیغ ساده بسازید (بهترین تبلیغ در اینستاگرام تبلیغی ست که سرگرم کند،آموزش دهد و کنجکاو کند و بهتر است همه این موارد را با هم داشته باشد). مطمئن باشید که هیچ فرمول خاص دیگری وجود ندارد و منتظر تایید کسی نباشید. با توجه به بودجه تان در آن پیج ها تبلیغ کنید و نتیجه را ببینید. بهترین نتیجه در تبلیغ پستی این است که به اکسپلور بروید و در تبلیغ استوری این است که توسط اینفلوئنسر حوزه کاری خودتان تبلیغ شوید. من عاشق تبلیغ هستم و به شما هم توصیه میکنم چون معجزه اش را می بینید. اگر هم نیاز به کمک داشتید کافیست یک دایرکت برای مشاوره با من ارسال کنید. فصل تان کوتاه می شود !!

• تولید محتوای جذاب ورفتن به اکسپلور:

به دلایلی از روی کنجکاوی یا صرفه جویی در پولتان دچار این سوءتفاهم می شوید که با ساخت یک محتوای بی نظیر به اکسپلور اینستاگرام راه پیدا کنید و از این سفره رایگان بی نصیب نمانید اما واقعیت چیز دیگری ست. پست هایی در اینستاگرام به اکسپلور راه پیدا می کنند که چاشنی طنز، زیبایی بصری زیاد و قابلیت تحریک حس کنجکاوی را داشته باشند.بین پست های فعلی تان هم آن هایی بیشتر دیده شده اند که یک یا چند مورد از موارد بالا را داشته اند. اصلا همین الان اکسپلورتان را باز کنید. خودتان خیال می کردید چنین پست هایی آنجا باشند (پست هایی با بار محتوایی کم) ؟ پس طبیعی ست اگر راجع به فلسفه کارتان یا آموزش استفاده از محصولتان محتوایی منتشر میکنید نباید انتظار نابجایی در برقراری تعاملش با کاربران داشته باشید مگر اینکه موارد گفته شده را شاید به میزان اغراق آمیزی چاشنی کارتان کنید ( که توصیه نمیکنم). به عنوان یک نکته آموزشی بدانید که هر رسانه ای نقاط طلایی خاص خودش را دارد. مثلث طلایی اینستاگرام عبارتست از سرگرم کردن، کنجکاو کردن و آموزش دادن. اگر بتوانید به شکل هوشمندانه ای در محتواهای پست، استوری، هایلایت و مخصوصا تبلیغ هایتان این احساسات را برانگیخته کنید هیچوقت دور و برتان خالی نمی شود. کافیه با دقت بیشتری به محتواهای پیجم نگاه کنید تا به درک عمیقی از این موضوع برسید!

کانتکت گوشی تان (مخاطبین شما):

اگر از فرستادن پیام تبلیغاتی به آشنایان تان خجالت نمی کشید در وهله اول و استارت کار به کمک تان می آید. هم صفر کیلومتر به نظر نمی رسید و هم خودشان برایتان تبلیغ می کنند (البته اگر ازشان بخواهید). اگر در پیام هایتان از مثلث طلایی استفاده کنین نتیجه همیشه جالب خواهد بود.

تبادل:

اگر اصرار به افزایش فالوور به صورت ارگانیک دارید این راهکار را هم امتحان کنید. کافیست پیج هایی هم سطحی که مخاطب هدفتان در آن هاست را پیدا کنید و به آن ها درخواست تبادل بدهید. اگر بتوانید موافقت شان را بگیرید میتوانید به هرشکلی که دوست دارید برای هم تبلیغ کنید. فقط نگذارید این روش زمان زیادی از شما بگیرد.

• برگزاری مسابقه:

زمانی که مخاطب پیدا کنید بدیهی ست که میتوانید با برگزاری چالش ها و مسابقاتی که در ازای آن جایزه جذابی می دهید از آن ها بخواهید تا شما را تبلیغ (استوری و منشن) کنند. این چالش ها اگر در قالب پست باشند پتانسیل زیادی برای رفتن به اکسپلور هم دارند و یک تیر و دو نشان محسوب می شوند.

فصل ها پشت سر هم می آیند. فصل جذب با تمام جذابیت ها و سختی هایش به همین زودی به پایان رسید. از زیر سنگ هم که شده (که البته خیلی راحت تر از این حرف هاست) الان باید چندهزار فالوور داشته باشید. برای رفتن به فصل بعدی فقط لازم است فالوور هایی داشته باشیم که به کارمان علاقه دارند و به حرف هایمان گوش می دهند. حالا می توانیم به سراغ فصل دوم کارمان برویم.

 

فصل تبدیل

فصل تبدیل (تبدیل فالوور به مشتری)

 

در این مرحله تنها ماموریتی که داریم این است که به خوبی داستان پردازی کنیم. آدم ها از قصه خوششان می آید. در قصه هایی که تعریف می کنید به فکر فالوورتان باشید نه خودتان و درباره خواسته هایشان صحبت کنید (نه نیاز هایشان). از آن جایی که بیشترین ارتباط شما با مشتریان تان از طریق استوری، لایو و پست است کافیست که به 3 سوال در ذهن مخاطب پاسخ دهید.

1. سوال اول: “چرا به این محصول نیاز دارم؟”

از آن جایی که آن ها هنوز چرایی کافی برای دنبال کردن شما ندارند اولین مرحله از داستان سرایی تان مربوط به “ایجاد نیاز” می شود. لازم نیست مستقیم بگویید به شما و محصولتان نیاز دارند. کار شما این است که بگویید اگر آن را داشته باشند چه اتفاقات خوبی برایشان می افتد (نتیجه را بگویید نه ویژگی ها را) و اگر آن را نداشته باشند چه فرصت هایی را از دست می دهند. تمامی محصولات و خدمات دنیا به نوعی به این 4 عامل مرتبط میشوند:

  •  استفاده از آن به صرفه جویی در پول کمک می کند
  •  استفاده از آن به صرفه جویی در زمان کمک می کند
  •  استفاده از آن لذت بخش است
  •  استفاده از آن درد و رنجی را کم می کند
  • مثلا ساعت رولکس را برای این نمیخرید که زمان را بدانید. چون می توانید مثل بقیه مردم به ساعت گوشی تان نگاه کنید یا مثل پدر خودم با نگاه کردن به آفتاب آن را بفهمید. علت استفاده از ساعت رولکس این است که وقتی با مشتری تان قرار ملاقات میگذارید نیاز ندارید تا امتیاز زیادی برای جوش دادن معامله بدهید. ساعت شما بیانگر قدرت و کیفیت خدمات شماست. همچنین اگر قرار عاشقانه ای داشته باشید و ساعت رولکس به دست کنید دیگر لازم نیست برای شنیدن جواب بله زمان ملاقات دیگری ترتیب دهید و در همان بار اول کار تمام است. همچنین داشتن ساعت رولکس زمانی که به یک مهمانی وارد می شوید تداعی کننده احساسی ست که به لذت منجر می شود. همانطور که فقدان آن به معنای راه نداشتن به چنین مهمانی هایی ست که تصور آن هم تلخ و رنج آور است. محصول یا سرویس شما هم به این 4 عامل مرتبط است. کافیست کمی دقیق تر شوید!

2. سوال دوم: “چرا باید از شما بگیرم؟”

آن ها الان ارزش کارتان را می دانند اما هنوز اعتمادشان به شما جلب نشده است. برای جلب اعتمادشان دست روی مزیت رقابتی تان بگذارید. همان چیزی که در میان همکاران صنف شما فقط و فقط از شما میتوانند دریافت کنند. ممکن است مزیت رقابتی تان در سرعت ارسال کالا باشد یا بتوانید بدون هیچ پیش شرطی آن را پس بگیرید (گارانتی بازگشت وجه). رزومه، افتخارات و تخصص هایتان می تواند در این مرحله به طور معجزه آسایی بارتان را سبک کند. دایرکت ها و سوالات رایج فاوور هایتان را استوری کنید و پاسخ دهید. رضایت مشتریان را بدون هیچ ترسی منتشر کنید. اگر بفهمند تخصص دارید بهتان اعتماد می کنند. یادتان باشد گهگاهی در زمینه کاری تان ادعا و اقواگری کنید. این نشان دهنده جسارت شماست و قند را در دل مشتری تان آب می کند.

3. سوال سوم: “چرا باید الان بگیرم؟”

با ایجاد نیاز کردن و اعتمادسازی نتایج را کم کم مشاهده میکنید. دیگر بی تفاوت از کنارتان رد نمی شوند و با شما ارتباط می گیرند. در این مرحله اگر بتوانید فوریت ایجاد کنید یعنی چرخه تبدیل تان را کامل کرده اید و دارید به انتهای فصل نزدیک می شوید. رایج ترین فوریت ها، تخفیف ویژه و محدودیت در ظرفیت هستند. اگر بتوانید به شکل زیرکانه ای برای محصولتان تخفیف در نظر بگیرید خیلی ها را برای خرید از خودتان مشتاق می کنید. تخفیف همیشه جواب می دهد و هیچکس به راحتی از آن عبور نمی کند. همچنین اگر ظرفیت کارتان محدود است صادقانه اعلام کنید تا بفهمند که فرصت زیادی ندارند. و یا اگر کارتان آموزش یا مشاوره است عمدا ظرفیت تان را محدود کنید. چون هم کیفیت کارتان حفظ می شود و هم تقاضا برای تهیه محصولتان بالا می رود. در این مرحله همه چیز را شفاف اعلام کنید و سر قول تان بمانید تا همیشه پرتقاضا باشید !

فصل تبدیل هم همین بود که دیدید. فکر نمیکنم قصه گفتن کار سختی باشد مگر اینکه مثلت طلایی اینستاگرام را نشناسید. در این مرحله باید حرارت و اشتیاق مخاطبانتان را به هر روشی که می شناسید بالا ببرید تا اولین خرید ها اتفاق بیوفتد و همچنین زمینه را برای فروش انفجاری در فصل فروش بالا ببرد!

 

فصل فروش

فصل فروش (سود انفجاری)

 

این مرحله را در حد یک راز باقی می گذارم. چون شما الان فقط نیاز به فروش دارید. کمپین فروش برای آن هایی ست تجربه فروش پایدار در اینستاگرام را دارند. فرمول هایی که یاد گرفتید شما را به درآمد پایدار از طریق اینستاگرام و …. می رساند. همان چیزی که لازم دارید. زمانی که به درآمد پایدار رسیدید حتما یک پیام برای من بفرستید!

 

حرف آخر

 

وقتش رسیده که پیجتان را بزنید. زیبایش کنید و آماده فصل تبلیغ شوید. در هر فصل فقط کار مربوط به همان فصل را انجام دهید. فرصت دارید یاد بگیرید و ده ها بار امتحان کنید تا به تعداد فالوور موردنظر در چرخه اول برسید. بعدش تبلیغ را رها کنید و به سراغ داستان سرایی بروید. با مشتری هایتان ارتباط بگیرید و به بهانه های مختلف اطلاعاتشان جمع آوری کنید. بعد از اینکه اعتمادسازی کردید حالا وقت ساخت و ارائه محصول یا سرویس تان است. به شکلی که پاسخ تلاش هایتان را دریافت کنید. شما به همین سادگی به اولین فروش خود رسیدید و تا زمانی که به این فلسفه پایبند باشید فروش تان پایدار خواهد بود !!

 

دوستدارتان “سید محمد مکانی”

 

اشتراک‌گذاری

سید محمد مکانی هستم. مشاور کسب و کار های اینترنتی از ایده تا کسب درآمد. ایده فراوان است اما برای رسیدن به کسب درآمد فقط تجربه کارسازه. تجربه میکنم تا بهترین مشاوره را تجربه کنید 👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.