استخراج بیت کوین

بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟

 • تاریخ انقلابهای صنعتی مختلفی را تجربه کرده است. ازعصر کشاورزی چنج کرده به عصر صنعتی اول که انقلاب مکانیکی است. در این انقلاب ماشین ها ساخته شدند که کار آدم ها را راحت می کردند و به جای آدم ها کار می کردند. این یک پله ترقی و رشد محسوب می شد. بعد از آن در انقلاب صنعتی دوم که انقلاب الکتریکی نام داشت، با استفاده از الکتریسیته و قوانین فیزیک بهره وری همان ماشین هایی که در انقلاب قبل درست شده بودند افزایش داده شد. حال دیگر هر ماشین در زمان بیشتر به طور بهتر و بهینه تری کار می کند. انقلاب صنعتی سوم انتقال دیجیتال نام داشت و از اوایل حدود دهه نود میلادی شروع به کار کرد. در حال حاضر کشور ایران نیز در این انقلاب است. انقلاب دیجیتال، که نماد اصلی و سمبل آن تجارت الکترونیک است، که همه چیز به صورت آن لاین در حال اتفاق افتادن است. آدمی به این انقلاب بسنده نکرد و انقلاب صنعتی چهارم را رقم زد که شاهد آن در ایران تا حدی هستید، ولی برای درک آن زمان لازم است.
  در این انقلاب یعنی انقلاب صنعتی چهارم هم زیستی انسان با ماشین وجود دارد، که مهمترین نماد و سمبل آن بلاک چین است. بلاک چین مفهومی پیچیده است و توضیح دادن آن به همین آسانی نیست. ولی به رابطه بهتر انسان و ماشین کمک می کند و تجربه رفاه انسان را افزایش می دهد.
  البته انقلاب صنعتی دیگری هم وجود دارد که تخمین زده می شود از سال 2050 میلادی به بعد انسانها شاهد آن باشند که در طی آن ماشین ها با هم همزیستی دارند. یعنی ماشین ها گویی با هم صحبت می کنند و نقش انسان در آن زمان کمتر می شود.
  کلیپ انقلاب ها و بلاک چین:
  با دیدن کلیپ انقلاب ها و بلاک چین، ذهن شما را به انقلاب ها و بلاک چین نزدیکتر می شود. ( پخش کلیپ انگلیسی در مورد انقلابها و شکل گیری بلاک چین)
  بلاک چین:
  با دیدن کلیپ شمای کلی از بلاک چین به دست آوردید. همان گونه که مشخص است بلاک چین به معنای زنجیره یا بلاک است یعنی بلاک هایی که به عمد به طریقی به یکدیگر متصل شده اند. مانند تراکنش هایی که در این شبکه قرار هست انجام شود. در واقع بلاک چین یک شبکه بزرگ است که به صورت غیر متمرکز کار می کند،
  سرورهای بلاک چین:
  شما برای ذخیره هر گونه اطلاعاتی در پایگاه داده خودتان نیاز به سرورو دارید. سرور می تواند در یک شهر خاص باشد نه در شهرهای مختلف و یا حتی در سرتاسر دنیا باشد. سرورها در حال حاضر متمرکز هستند و اگر یک عدد نباشند، چندیدن سرور هستند که در جاهای مشخصی قرار دارند و قابل دسترسی و قابل هک شدن و از بین رفتن هستند. برای همین بلاک چین آمده است که این کار را ساده ترکند. مثل این است که این سرورها در سرتاسر جغرافیای جهان قرار بگیرند وهمه آدم ها یک نسخه کپی از آن را داشته باشند. این طور نه اطلاعات از دست می رود و نه از نظر فنی قابلیت دسترسی به اطلاعات و هک آنها وجود دارد.
  چگونگی عمل بلاک چین:
  کلیپ توضیح می دهد بلاک چین چگونه عمل می کند؟( کلیپ نحوه کار بلاک چین)
  امروز اسم فن آوری بلاک چین را زیاد می شنوید. که در صنایع زیادی می شود از آن استفاده شود اما این فن آوری دقیقا چیست؟ چه مشکلاتی دارد؟ و قرار است چه مشکلاتی رو برطرف کند؟ همونطور که می دانید و از اسمش پیداست بلاک چین به زنجیره ای از بلاک ها گفته می شود که اطلاعاتی را در بر دارند. این تکنیک برای اولین بار در سال1991 توسط گروهی از پژوهشگرها شرح داده شد. بلاک چین در اصل به منظور زمان بندی اسناد دیجیتال به وجود آمد. تا دیگر امکان تغییر تاریخ و دست بردن داخل آنها وجود نداشته باشد. چیزی شبیه به دفتر اسناد رسمی که البته تا سال 2009 که سانتو شیت بیت کوین را به وجود آورد، البته خیلی کاربردی نبود. حالا بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است که کاملا برای همه در دسترس است. بلاک چین ویژگی جالبی داردکه وقتی یک سری داده داخل آنها ذخیره می شود که بیرون آوردنشون اصلا کار آسانی نیست. پس چطوری کار می کند؟
  بیاید دقیقتر یک بلاک رو بررسی کنید. یه بلاک شامل یک سری داده، هش بلاک و هش بلاک قبلی است. داده های ذخیره شده به نوع بلاک چین بستگی دارند. برای مثال بلاک چین بیت کوین جزئیاتی رو در باره تراکنش ذخیره می کند از جمله مشخصات گیرنده، فرستنده و میزان سکه های مبادله شده. هر بلاکی یک هش دارد. هش هر بلاک مثل اثر انگشت برای آدم هاست.
  هش:
  هرهش مشخصات دقیق اون بلاک و محتویات دقیقش را مشخص می کند و همواره منحصر به فرد است. مثل اثر انگشت وقتی یه بلاک به وجود میاد هش آن بلاک محاسبه می شود و هرگونه تغییر در اون بلاک هش رو تغییر می دهد، به عبارت دیگه یه سری چیزها اینجا وجود دارد که هش را تغییر می دهد. هش یه ابزار کاربردی برای تشخیص سه تغییر در بلاک است. اگه اثر انگشت یه بلاک عوض شود، آن بلاک دیگر بلاک سابق نیست . عنصر سومی که توی بلاک ذخیره می شود، هش بلاک قبلی است که در ذخیره بلاکها موثر هست. همین فرایند باعث می شود که ذخیره بلاک ها امن بماند. بگذارید با یه مثال این رو توضیح بدهیم. اینجا یک زنجیره از سه بلاک داریم همانطور که در تصویر مشاهده می کنید. هر بلاک شامل یه هش و هش بلاک قبلی است. به همین دلیل بلاک شماره سه به شماره دو مربوط می شود و بلاک شماره دو به شماره یک مربوط می شود. حالا بلاک اول یه مقدار خاص ترهست چون بلاکی قبل از آن وجود ندارد که بخواهد به آن مربوط شود. پس اسم این بلاک رو می گذاریم بلاک جنسیس یا بلاک اولیه.
  اگر بلاک دوم دستکاری شود هش آن بلاک متقابلا تغییر می کند و هیچکدام از بلاکهای بعدی معتبر نیستند چون دیگر هر چه از بلاک قبلی به دستشان می رسد معتبر نیست. اگر هرکدام از بلاکها کوچکترین تغییری کنند تمام بلاکها ی بعد از آن هم نامعتبر می شوند. اما برای جلوگیری از دستکاری تنها استفاده از هش کافی نیست. امروزه کامپیوترها خیلی سریعند و می توانند در هر ثانیه صدها هزار هش رو محاسبه کنند. این امکان وجود دارد که یک بلاک را تغییر دهند، هش تمام بلاکها عوض شود. حتی این امکان وجود دارد که بلاک چین را مجددا معتبر کنند. پس برای جلوگیری از این اتفاق بلاک چین از سیستم اثبات کار استفاده می کند. با وجود این که بلاکها با سرعت کمتری شکل می گیرند. مثلا در مورد بیت کوین محاسبات کار و افزودن یک بلاک جدید به زنجیره نزدیک به ده دقیقه طول می کشد. این مکانیسم دستکاری در بلاک چین را خیلی سخت و غیر ممکن می کند. چون اگه یه بلاک دستکاری شود نیاز دارد که اصلاح کار برای تمام بلاکهای بعد ازآن هم انجام شود. به همین دلیل امنیت بلاک چین به این بستگی دارد که تا چه حد از هش کردن و مکانیزم اثبات کار خود استفاده کند.
  مورد دیگرکه در حفظ امنیت بلاک چین اهمیت دارد، این است که شبکه بلاک چین توزیع شده است. یعنی به جای استفاده از یک دیتای واحد و متمرکز برای کنترل زنجیره بلاک چین از یه شبکه همتای خودش استفاده می کند که همه می توانند به آن ملحق شوند. وقتی یک نفر به این شبکه اضافه می شود یک کپی کامل از شبکه در اختیارش قرار می گیرد. این نت می تواند با استفاده از این کپی سطح اطلاعات را بررسی کند.
  حال با تولید یک بلاک جدید چه اتفاقی می افتد؟ بلاک به همه کسانی که به شبکه دسترسی دارند فرستاده می شود وهر نت برای اطمینان از عدم دستکاری صحت بلاک را بررسی می کند. وقتی همه چیز بررسی شد بلاک بررسی شده را به بلاک خودش متصل می کند. همه نت های روی این شبکه یه توافق رو شکل می دهند، کدام بلاکها معتبر ترند و کدام بلاکها معتبر نیستند. بلاکهایی که دستکاری شده باشند با توافق همه رد می شوند. بنابراین اگه کسی بخواهد یک بلاک را روی بلاک چین دستکاری کند باید تمام بلاکهای دیگر را هم با فرایند اصلاح کار زمان بر، تغییر بدهد. کنترل بیش از 50 در صد شبکه همتا به همتا رو توی دست بگیرد. بلاکهای هک شده قابل تایید هست و می شود گفت هک های این شکلی تقریبا غیر ممکن است. بلاک چین مدام در حال تغییر و تحول است. توسعه قراردادهای هوشمند از جمله تحولاتی که به تازگی رخ داده است. توسعه این قرار دادها برنامه های هستند که روی بلاک چین ذخیره شدند و می توانند طبق شرایطی خاص برای خودرکار کوین ها مورد استفاده قرار بگیرند. فن اوری بلاک چین به سرعت توجه عموم مردم را به خودش جلب کرده و خیلی زود بقیه متوجه شدند که این فن اوری می تواند در زمینه های مختلف دیگه ای اعم از سوابق پزشکی، ایجاد دفتر ثبت اسناد تصویر دیجیتال و جمع آوری مالیات مورد استفاده قرار بگیرد.
  کاربرد بلاک چین در سایر حوزه ها:
  تا کنون با مفهوم بلاک چین بیشتر آشنا شدید و زنجیره تامین را شناختید وآن را از نظر فنی شناختید. حال بلاک چین چه کاربردهایی دارد؟ اصولا پیدایش آن بر چه مبنایی است و چرا پیدا شده و به وجود آمده است؟ همانطور که پیش تردر کلیپهای دیگر ذکر شد، هدف از بلاک چین در واقع تحولی برای حوزه های گوناگون زندگی انسان از جمله فایننس، این شونرس(بیمه) توی حوزه های بیمه، املاک و صنایع مختلف است که از نظر سرعت و امنیتبهبود می بخشد. آنها را دیسنترالایز(غیر متمرکز) می کند و دستیابی و تغییر این داده ها را غیر ممکن و سخت می کند.
  مثال: نقش بانکها در زندگی کنونی. با این که این خدمت را به شما می دهند. مراقب پول شما هستند و آن را نگه می دارند. ولی در واقع از این انباشت پولی که دارند سود دریافت می کنند و در واقع یک نوع واسطه برای کسی که صاحب پول و ثروت است محسوب می شوند. این واسطه ها به مرور کمتر و کمتر می شوند و با پیشرفت تکنولوژی رو به کاهش می روند. درانقلابهای مختلف حذف این واسطه ها را مشاهده کردید. حتی دیدید که ماشین ها به جای انسانها آمدند کار کردند. پس روند، روند رو به کاهش بودن واسطه ها، دلال ها در این حوزه ها است. به معنی عام نه معنی خاص. در کلیپی که برای شما پخش می شود، بررسی می کنید بلاک چین برای چه به وجود آمده است و در واقع چه هدفی را دارد دنبال می کند.
  هدف کلیپ:
  او فروشنده است و این هم خریدار هست. این یکی هم فرد واسطه هست که اگر این وسط نباشد به نفع شماست. مگر این که خودتان یک واسطه باشید. واسطه ها زیادند. موارد متعددی اعم از خدمات پرداختی و نقل و انتقال سهام متکی به واسطه هاست. چون واسطه بین دو طرف اعتماد به وجود می آورد و حقوق مالکیت رو برقرار می کند. یعنی فروشنده حق فروش چیزی را دارد که متعلق به خوداوست و واسطه صحت سابقه تراکنش ها را تعیین و توان پرداختی خریدار رو بررسی می کند. وقتی طرف معامله غریبه باشد واسطه مو به مو و جزئیات و مشخصاتش رو بررسی می کند. واسطه ها همدیگه را می شناسند و به هم اعتماد دارند. کار آنها برهمین اساس شکل گرفته است. پس نفس این اعتماد بیشتر به ضررشان است تا به نفعشان باشد.. اما اگر یک واسطه بهتر وجود داشته باشد، چه می شود. یک واسطه که با هزینه پیچیدگی و احتمال خطای کمتری کارش را انجام دهد. چنین واسطه ای وجود دارد، بلاک چین. بلاک چین این پتانسیل را دارد که واسطه های متمرکز را از دور خارج کند. بلاک چین یه دفتر کل توزیع شده و کامپیوتری که اطلاعات تراکنش ها را با حل معادلات پیچیده ریاضی رمز نگاری می کند. جای سابقه تراکنش ها در این دفتر کل حسابی امن می باشد. کاری که می کند: دستکاری سوابق وجود ندارد و یک کپی از اآن دست همه هست دیگر نیازی به واسطه ندارید. بلاک چین اثبات مالکیت، سوابق و استطاعت مالی به صورت متمرکز و رمز نگاری شده است. هم صریح، هم شفاف و هم عاری از خطااست. سوال اینجاست، آیا بلاک چین می تواند واسطه را از معامله های حساس حذف کنه یا نه؟ سوال این که کدام واسطه را کی از دور خارج می کند.
  روند پیشرفت تکنولوژی و بیزینس:
  دراین عکس روند پیشرفت تکنولوژی و بیزنس ها را روی یک نمودار مشاهده می کنید. از سال 1969 تا سال 2018 رسم شده است. بزرگترین شرکت ها را قبل از دهه میلادی مثل سال 1982 می توانید ببینید که مفهومی به نام اینترنت شکل گرفت و بین آدم ها رایج شد، که اینترنت چیست؟ چه فضایی هست؟ چه استفاده هایی می تواند داشته باشد؟ در سال 90 بود که مفهوم ورد واید وب یا www قبل از اسم سایتهای خودتان به صورت جهان گستر وب در بستر اینترنت جای خودش را پیدا کرد و از انجا به بعد بود که خیلی از فروشگاه های اینترنتی، مثل خیلی از حوزه های فعالیتی دیگر در بستر اینترنت شکل گرفتند، از جمله آمازون و بسیاری سایتهای دیگر مثل ای بی. که روی نمودار ما می توانید انها را ببینید. حتی خود گوگل هم در سال 1998 شکل گرفت و الان قریب 20 تا 21 سالهست که از عمر آن می گذرد و عجیب است که توانسته این حجم از پیشرفت و توسعه را در خودش داشته باشد. اگر روی نمودرا به سمت جلو حرکت کنید یک جای نمودار به نام بیت کوین که این قسمت هست، برمی خورید در سال 2008. البته مفهوم بیت کوین درواقع همان بلاک چین نیست.
  بلاک چین گفته می شود از سال 2001 میلادی وجود داشته است و شروع به کار کرده است، ولی چون استفاده و کاربردهای ان وسیع و پرکاربرد نبوده است، کسی آن را زیاد نمی شناخته است تا این که در حوزه فاینانس و در بستر بلاک چین یک ارز دیجیتال به نام بیت کوین که اولین ارز دیجیتال باشد سر بیرون می آورد و خودش را به جهان معرفی می کند. این اتفاق در سال 2008 ، 2009 می افتد که خالق ان هم فردی به نام ساتو شی ناکاموتوی ژاپنی است.
  بسیاری از اتفاقات دیگر در حوزه بلاک چین را می توانید روی نمودار ببینید. اسم آنها را از طریق سرچ در اینترنت به راحتی پیدا می کنید. ببینید چه پروژه هایی قدرتمندی هستند و در حال انجام چه کاری هستند یا چه تعداد کاربر دارند.
  انواع حوزه های بلاک چین:
  تا کنون با مفهوم بلاک چین آشنا شدید و دیدید ارزهای دیجیتال در کجای این حوزه قرار می گیرند. آیا واقعا ارزهای دیجیتال خلاصه می شوند در بیت کوین یا نه؟
  بلاک چین در چه حوزه هایی وارد شده است؟ آیا فقط در حوزه فاینانس هست که ارزهای دیجیتال رو به وجود آورده یا نه در حوزه های دیگری هم هست. حال در حوزه های زیادی می توانید بلاک چین را ببینید. شاید خیلی گسترده نشده باشد ولی دارد خوب پیش می رود و قدرتمند کار می کند. در حوزه مالی که به شما عرضه شد. غیر از آن در حوزه IOT یا آی او تی یا اینترنت اشیاء است که بلاک چین وارد شده است.
  اینترنت اشیاء:
  احتمالا با مفهوم اینترنت اشیا آشنایی دارید، یعنی اشیاء با هم از طریق اینترنت در ارتباط هستند و دیگر این گونه نیست که تنها از طریق اینترنت یک شیء با انسان طرف باشد. اشیاء هستند که با هم ارتباط برای افزایش تجربه کاربری انسان و رفاه انسان، برقرار می کنند. از جمله پروژه های قدرتمندی که در حوزه اینترنت اشیاء کار می کند، IOTA هست که در واقع مفهوم اینترنت اشیاء را در این حوزه بسط و گسترش می دهد. برای این که به انسان بگوید که این حیطه چقدر می تواند در آمد زا باشد و قابل سرمایه گذاری است و چطور انسان می تواند از طریق اینترنت اشیاء کسب در آمد کند.
  مثال: فرض کنید با ماشین در حال رانندگی هستید و می خواهید اصطلاحا بغل بزنید و استراحت کنید. در آن مکان منزلی وجود دارد که در حیاط آن منزل صفحات خورشیدی وجود دارند که این صفحات خورشیدی این را قابلیت دارند که از انرژی حرکتی ماشین شما و وزن آن تولید برق و انرژی کنند.
  شما با فرد صاحب منزل که در محوطه منزلش چنین تکنولوژی را دارد، می توانید به صورت غیر حضوری در ارتباط باشید. هم شما به او کمک کنید که تولید برق رخ دهد و هم این که این تراکنش و حق الزحمه شما به صورت اتوماتیک به شما پرداخت شود و بعد از این که زمان استراحت شما پایان یافت، به حرکتتان ادامه دادید، در زمان استراحتتان ( تایم مرده) کسب در آمد هم داشته باشید.
  در حوزه های دیگری هم بلاک چین وارد شده است. از جمله حوزه های فضای ذخیره سازی، حوزه بیمه، حوزه واقعیت افزوده و بسیاری از حوزه های دیگه حتی املاک و مستغلات و ویدئو و بسیاری حوزه های دیگر شروع به کار کرده است.
  مثال حوزه ذخیره سازی:
  شما فضای ذخیره سازهای زیادی را تا کنون می شناسید. لوکن درایو، وان درایو، آی کلود و دیگر فضاهای ذخیره سازی که استفاده می کنید به صورت ابری هستند و اطلاعات مهم شما در آن با حجم مشخصی می تواند قرار بگیرد. ولی آنهایی که در حوزه بلاک چین کار می کنند مثل استوریج، فایل کوین و سایر فضاهای ذخیره سازی در واقع این امکان را به شما می دهند که روی یک سیستم غیر متمرکز اطلاعات خود را ذخیره سازی کنید. این سیستم بسیار امن است و دستخوش هیچگونه تغییری توسط هیچ فردی نمی شود. در حوزه بیمه چین دت یا این شورنس در واقع پروژه هایی هستند که در حوزه بیمه کار می کنند و قدرتمند کار می کنند و سایرحوزه های دیگر….
  انواع بلاک چین:
  بلاک چین هم به دو صورت عمومی و خصوصی در دسترس هست. فرض کنید شما به بعضی سایتها به صورت عمومی دسترسی دارید. مثلا داخل سایت من آمدید. هر شخصی در هر جای دنیا آدرس سایت من را بداند به راحتی می تواند وارد سایت من شود. اما یک سری سایتهای خصوصی و سازمانی هستند مثل سایت سازمان قوه قضاییه، یا محیط زیست یا سایت دانشگاهی کشور که برای هر فردی قابلیت ورود وجود ندارد مگر این که کاربر آن باشید یا یکی از کارمندان ان سازمانها باشید تا بتوانید وارد این سایتها شوید و از اطلاعات آن استفاده کنید. بلاک چین هم همینطور هست. در نوع عمومی بلاک چین تراکنش ها قابل ردیابی اند و می توانید تراکنش ها را رهگیری کنید. ببینید از چه فردی به چه فردی با چه مبلغی و به چه صورتی این اتفاق افتاده است. مثل همان سایتهایی که در دسترس عموم هستند. بلاک چین سازمانی برای سازمان هایند. طبیعی است بلاک چین ها به مرور بعد از پیدایش در حوزه های مختلفی جای خود را پیدا کنند.
اشتراک‌گذاری

سید محمد مکانی هستم. مشاور کسب و کار های اینترنتی از ایده تا کسب درآمد. ایده فراوان است اما برای رسیدن به کسب درآمد فقط تجربه کارسازه. تجربه میکنم تا بهترین مشاوره را تجربه کنید 👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.