کریپتوکارنسی یا رمزارز چیست

کریپتوکارنسی یا رمزارز چیست؟

دنیای دیجیتال و فضای مجازی یکی از بهترین بسترها برای انجام تبادلات پولی و ارزی باکمترین هزینه و سریع‌ترین حالت است. در چند سال گذشته مفاهیمی نو و تازه تحت عنوان پول دیجیتال، کریپتوکارنسی و غیره بارها و بارها به گوشمان خورده اما نمی‌دانیم چه هستند و چه کاربردی دارند؟ ما در این مقاله از سایت کسبوکارنسی قصد داریم شما عزیزان را با مفهوم کریپتوکارنسی یا همان رمزارز آشنا کرده و راجع به نحوه عملکرد و انواع آن توضیحاتی را ارائه نماییم. اما قبل از همه چیز بهتر است با مفهوم پول مجازی و کاربردهای آن آشنا شوید.

پول مجازی چیست؟

 

پول مجازی

پول مجازی در واقع اعتبار و دارایی است که در قالب دنیای دیجیتال وجود داشته و به هر ارزی گفته می‌شود که بتوان آن را از طریق بستر فضای مجازی جا به جا کرد.  پول‌های مجازی به طور عمده در دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؛ پول مجازی متمرکز و غیرمتمرکز.  پول‌های مجازی متمرکز زیر نظر یک شرکت یا موسسه خاص فعالیت دارند و آن شرکت در واقع تهیه کننده و ارائه دهنده این پول هاست. پول‌های دیجیتالی مثل پی پال عضو این دسته هستند. اما پول‌های مجازی غیر متمرکز که بازار آن‌ها در این چند سال بسیار داغ بوده است، ارزهای رمزپایه یا ارزهای دیجیتالی هستند که تحت مالکیت سازمان یا فرد خاصی نبوده و تمام افراد صاحبان آن را تشکیل می‌دهند. اگر مایلید با مفهوم کریپتوکارنسی یا رمزارز بیشتر آشنا شوید در ادامه همراه ما باشید.

کریپتوکارنسی یا رمزارز

کریپتوکارنسی یا رمزارز

کریپتوکارنسی یا همان Cryptocurrency از دو واژه کریپتو به معنی رمزنگاری و کارنسی به معنی ارز تشکیل شده است. پس این واژه را می‌توان ارز رمزنگاری شده نیز نامگذری کرد. از آن جایی که ارز رمزگذاری شده کمی طولانی است، برای این نوع از پول‌های دیجیتال از واژه رمزارز استفاده می‌کنند. رمزارز یک ارز دیجیتال یا ارز مجازی است که از علم رمزنگاری برای امنیت شبکه و معاملات استفاده کرده و به صورت روزانه صدها میلیون نفر آن را معامله می‌کنند.  رمزارزها دارای امنیت بسیار بالایی هستند و به دلیل این ویژگی امنیتی، جعل این نوع ارزها تقریباً غیرممکن است.

ویژگی‌های اصلی رمزارزها

ویژگی های کریپتوکارنسی

بیشتر ارزهای دیجیتالی که در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارند، به منظور ایجاد امنیت بیشتر و حذف واسطه‌ها و همچنین ناشناس بودن دارندگان طراحی شده اند. تمام ارزهای دیجیتال از پروتکل‌های پیچیده رمز نگاری برای انتقال پول استفاده کرده و همین پروتکل‌ها باعث می‌شود این پول‌ها غیرقابل هک و نفوذ باشند. تا اینجای مقاله با مفهوم کریپتوکارنسی که یک پول دیجیتال غیر متمرکز است تا حدودی آشنا شدید و در ادامه قصد داریم شما عزیزان و همراهان گرامی سایت کسبوکارنسی را با ویژگی‌های کریپتوکارنسی یا همان رمزارز آشنا کنیم.

دارایی دیجیتالی و غیرفیزیکی

مهم‌ترین ویژگی که رمزارزها را به یکی از محبوب‌ترین ارزهای دنیا تبدیل کرده است، مجازی بودن آن هاست. تمام کریپتوکارنسی‌ها ماهیت فیزیکی داشته و از کدهای صفر و یکی تشکیل شده اند. این کدهای صفر و یک در شبکه ثبت شده و همین موضوع باعث می‌شود این دارایی‌ها وجود واقعی نداشته و تنها در کامپیوترها در دسترس باشند.

شفافیت رمزارزها

جالب است بدانید به دلیل آن که امکان مشاهده تمام تراکنش‌ها در این شبکه وجود دارد، این نوع ارزهای دیجیتال می‌توانند به گردش مالی ساده‌تر و شفاف‌تر کمک زیادی نمایند. اطلاعات تراکنش‌ها در عین شفافیت محفوظ می‌باشد و این یعنی کسی نمی‌تواند با مشاهده تراکنشی که شما انجام داده‌اید به اطلاعات‌تان پی ببرد.

غیرمتمرکز بودن

همان طور که در ابتدای مقاله عرض کردیم، یکی از ویژگی‌های مهم کریپتوکارنسی‌ها غیر متمرکز بودن آن هاست. به طوری که هیچ موسسه و فردی نمی‌تواند رمزارزهایی مثل بیت کوین را کنترل نماید. این موضوع باعث می‌شود دولت‌ها و افراد قدرتمند امکان تصرف و مالکیت این کریپتوکارنسی‌ها را نداشته و معاملات و ارزش آن‌ها در بازار و توسط خریدار و فروشنده واقعی مشخص شود. این حالت زمینه ساز رشد رمزارزها است.

امکان معامله بدون واسطه

هروقت سخن از یک واسطه به میان می‌آید، مفهوم هزینه کارمزد نیز مطرح می‌شود. این هزینه برای کسانی که تعداد معاملات بالایی در روز دارند اصلا به صرفه نمی‌باشد و تقریبا هیچکس مایل به پرداخت آن نیست. از آن جایی که کریپتوکارنسی‌ها از سیستم فرد به فرد برای انجام معاملات استفاده می‌کنند، افراد بدون هیچ واسطه‌ای می‌توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال پرداخته و کارمزدی را پرداخت نکنند. همین ویژگی موجب می‌شود سرمایه گذاران کلان و کسانی که مایل به پرداخت کارمزدهای سنگین نیستند بازار کریپتوکارنسی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.

حفظ هویت دارندگان

هنگامی که از رمزارزها استفاده می‌کنید و یا اقدام به معامله آن می‌نمایید، هیچ نیازی به شناسایی هویت‌تان نیست. در این حالت هر کاربر می‌تواند با آدرس کیف پول دیجیتال خود شناسایی شود. این آدرس هیچ اطلاعاتی را از شما بروز نداده و تنها به عنوان یک شماره حساب قلمداد می‌شود. با کمک این آدرس می‌توانید هر مقداری از هر نوع رمزارز را به فرد دیگری که آدرس کیف پول او را دارید، ارسال نمایید. در هنگام معاملات کریپتوکارنسی ها، تنها چیزی که دیگران لازم است از شما بدانند آدرس کیف پول شما است و هیچ اطلاعات دیگری در اختیار افراد قرار نمی‌گیرد.

کاهش هزینه و افزایش سرعت تراکنش‌های مالی

کریپتوکارنسی‌ها به سرعت بالایی که در معاملات دارند معروف هستند. از آنجایی که پرداخت‌ها در این بازار مستقیماً بین کاربران صورت می‌گیرد، عملا واسطه‌ها حذف شده و مراحل پردازش بر خلاف روش‌های پرداخت سنتی بسیار سریع طی می‌شود.

امکان پرداخت جهانی

همان طور که می‌دانید رمزارز یک پدیده جهانی است که هیچ کس قادر به کنترل آن نبوده و هیچ دولتی هم نمی‌تواند آن را تحریم نماید. از این رو در هر جایی هستند می‌توانید بدون واسطه و به راحتی هرچه تمام‌تر این نوع ارزها را به هر کسی در هر کجای دنیا انتقال دهید. کریپتوکارنسی‌ها امکان پرداخت بین المللی را برای افرادی که در ایران با تحریم مواجه هستند بسیار آسان کرده است.

کنترل تورم جامعه

تورم وقتی ایجاد می‌شود که از یک واحد پولی مقدار زیادی تولید شود. همان طور که گفتیم کریپتوکارنسی‌ها تحت نظر سازمان خاصی نبوده و عملا به صورت بی‌رویه تولید نمی‌شوند. در واقع دولت یا سازمانی وجود ندارد که هر وقت خواست، بتواند رمزارز را روانه بازار نماید. رمزارزهایی که در بازار وجود دارند تعداد محدودی داشته و به مرور زمان، تولید آن‌ها پیچیده‌تر می‌شود. از این رو هیچ دولتی امکان کنترل حجم و تولید رمزارزها را نداشته و این موضوع باعث‌عدم ایجاد تورم در قبال استفاده از این رمزارزها می‌شود.

تولید رمزارزها

تولید رمز ارز ها

خیلی از کاربران از ما می‌پرسند که رمزارزهای مختلفی که در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد چگونه تولید می‌شوند؟ در جواب این دوستان می‌توان گفت که مبنای وجودی رمزارز، ریاضیات و علوم کامپیوتر است. در واقع معاملات ریاضیات زمینه اصلی را برای امنیت اطلاعات و انتقال پول‌های دیجیتال فراهم می‌کند. رمزارزهایی مثل بیت کوین همانند یک رشته کد هستند که بر روی یک دفتر عمومی مشترک ثبت می‌شوند. این دفتر ثبت عمومی بلاکچین نام داشته و سوابق کل تراکنش‌ها را از روز اول در آن ثبت شده است. بلاکچین‌ها به صورت مداوم بروزرسانی می‌شوند و کسانی که می‌توانند رمزارز را تولید کرده و به معادلات ریاضی پیچیده‌ای که برای تولید بیت کوین نیاز است دست پیدا کنند ماینر و به این فرآیند ماینینگ یا استخراج گفته می‌شود.

هر بار که ماینرها معادلات پیچیده ریاضی را حل می‌کنند، یک بلاک به بلاکچین در شبکه اضافه می‌شود. استخراج رمزارزها چیزی نیست که به دست افراد عادی امکان‌پذیر باشد و چون معاملات ریاضی در قالب کدهای کامپیوتری است، این فرآیند دشوار تنها توسط دستگاه‌هایی با قدرت محاسباتی بسیار بالا انجام می‌شود. رمزارز معروف و مشهور بیت کوین از شبکه‌ای همتا تشکیل شده و هیچ واسطه‌ای در آن وجود ندارد. از این رو می‌توان مطمئن بود که تمام استخراج‌ها در ارزهای دیجیتال معروف دنیا توسط کاربران شکل گرفته و چون این رمزارزها دارای ترازنامه هستند، تعداد استخراج شده و تمام فعالیت‌های استخراج در آن‌ها مشخص است.

مزایا و معایب کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی هم مانند تمام فناوری‌های جدیدی که در دنیا به راه افتاده است دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. ما در این قسمت قصد داریم ابتدا به مواردی که در قالب مزیت رمزارزها برشمرده می‌شوند اشاره کرده و در ادامه از معایب آن‌ها بگوییم. با ما همراه باشید.

مزایا کریپتوکارنسی

مزایا کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی می‌تواند انتقال وجه بین دو طرف معامله را بدون نیاز به شخص سوم انجام داده و عملا هیچ واسطه‌ای در میان نخواهد بود. امنیت این انتقال وجه با استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی و شکل‌های مختلف تامین می‌شود و شما نگرانی بابت جابجایی ارزهای دیجیتال نخواهید داشت. همچنین در سیستم‌های مدرن و امروزی کریپتوکارنسی، کیف پول یا آدرس حساب کاربر دارای یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی می‌باشد. کلید عمومی برای مشاهده عموم قابل استفاده بوده در حالی که کلید خصوصی فقط در اختیار مالک کیف پول قرار گرفته و نقش امضا را برای تائید تراکنش‌ها ایفا می‌کند.

شما به کمک رمزارزها می‌توانید مبالغ مختلف کم و زیاد را با کمترین کارمزد منتقل کرده و از پرداخت کارمزدهای زیاد بانک‌ها و موسسات مالی در امان بمانید. همچنین رمزارزها قابلیت دسترسی در هر مکان و زمانی را دارا می‌باشند و شما می‌توانید انواع ارزهای دیجیتال را از کشور مبدا به کشور مقصد در تمام نقاط دنیا منتقل کنید.

معایب کریپتوکارنسی

معایب کریپتوکارنسی

تا اینجای کار با مزیت‌ها و ویژگی‌های کریپتوکارنسی یا رمزارز آشنا شدید و در این قسمت می‌خواهیم معایب این تکنولوژی را به شما بگوییم. همان طور که می‌دانید ماهیت تمام دارندگان رمزارزها ناشناس است و همین مورد باعث می‌شود که افراد مختلفی که برای انجام برخی از کارهای غیر قانونی مانند پولشویی و همچنین فرار مالیاتی نمی‌توانند از سیستم بانکی استفاده کنند، بازار ارزهای دیجیتال را انتخاب کنند. با این حال مدافعان رمزارزها از مخفی ماندن هویت دارندگان دفاع کرده و معتقدند این مسئله حریم خصوصی آن‌ها را از گزند افراد سوء استفاده‌گر حفظ می‌کند.

با این حال درجه ناشناس بودن هویت افراد در رمزارزهای مختلف متفاوت است. به طوری که با تحلیل بلاکچین بیت کوین می‌توان به اطلاعات معامله گران دسترسی پیدا کرد و همین امر موجب شده بسیاری از مجرمانی که اقدام به معامله با بیت کوین کرده‌اند دستگیر شوند. در مقابل ارزهای دیجیتالی مثل مونرو و دش بسیار محرمانه بوده و اطلاعات معامله گران تقریبا غیرقابل دسترسی است.

معروف‌ترین رمزارزهای بازار ارزهای دیجیتال

معروف ترین کریپتوکارنسی ها

در بازار ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، با ارزهای مختلفی روبرو هستید که محبوبیت آن‌ها در گرو ویژگی‌هایشان است. ما در این بخش به مشهورترین ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز که بازار مالی گسترده‌ای هم دارند اشاره کرده ایم.

آشنایی با رمزارز بیت کوین Bitcoin

بیت‌کوین جزو کریپتوکارنسی‌هایی است که همه آن را به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده می‌شناسیم. این ارز دیجیتال پس از تاسیس در سال ۲۰۰۹، از آن سال تا به امروز در صدر با ارزش‌ترین ارزهای دیجیتال بازار باقی مانده است. ارزی که اساسا واسطه را حذف کرده و نقل و انتقالات ارزی را به کمک فناوری پیشرفته و بسیار پیچیده بلاکچین صورت می‌دهد. در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد بیت کوین‌ها استخراج شده‌اند و این یعنی احتمال این که در سال‌های آینده ارزش این ارز دیجیتال افزایش چشمگیر پیدا کند بسیار بالاست.

آشنایی با رمزارز اتریوم Ethereum

اتروم ارز دیجیتالی است که با فاصله زمانی بیشتری نسبت به بیت‌کوین به بازار معرفی شده و امروزه به عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا شناخته می‌شود. به کمک این رمزارز می‌توانید قرارداده‌های هوشند را ترتیب داده و به سرانجام برسانید. قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که به کاربر اجازه می‌دهد شرایط خاصی را برای انجام تراکنش نماید. امروزه از اتریوم استفاده گسترده‌ای می‌شود و افرادی که به دنبال انجام کارهایی فراتر از تراکنش‌های مالی هستند، اتریوم را گزینه جذابی می‌دانند.

آشنایی با رمزارز ریپل Ripple

در این لیست تمام ارزها غیر متمرکز هستند و توسط فرد یا سازمان خاصی کنترل نمی‌شوند. در این بین، ریپل را می‌توان جزو کریپتوکارنسی‌های غیرمتمرکزی دانست که توسط ریپل لبز کنترل می‌شود. این شرکت عملا هیچ عرضه و انتشاری در زمینه ریپل نداشته و تنها معاملات توسط آن تائید و به طور کلی کنترل می‌شود. همین امر موجب شده ریپل نسبت به سایر رمزارزها از محبوبیت کمتری برخوردار بوده و مراتب معاملات آن در روز کمتر از رقبا باشد.

آشنایی با رمزارز بیت کوین کش Bitcoin Cash

بیت‌کوین کش را بسیاری از افراد تحت عنوان بی‌کش می‌شناسند. این رمزارز یکی از مشتقات بیت کوین بوده و توسط ماینرها و توسعه دهندگان بیت کوین ساخته شده است. بیت کوین کش حاصل ایجاد یک شکاف در بلاکچین بیت کوین بوده و در واقع باقی مانده مقادیر بیت کوین می‌باشد. کارمزد نقل و انتقال در این ارز دیجیتال به مراتب کمتر از سایرین بوده و سرعت تراکنش‌های آن نیز بسیار بالا است. همین امر موجب محبوبیت بالای آن در میان سرمایه گذاران شده است.

آشنایی با رمزارز بیت کوین اس وی Bitcoin SV

بیت کوین ساتوشی ویژن یا به اختصار بیت‌کوین اس‌وی یکی از جدیدترین ارزهای دیجیتال رمزنگاری‌شده است که به عنوان رقیب بیت‌کوین کش برشمرده می‌شود. همان طور که گفتیم بیت کوین کش حاصل ایجاد یک شکاف در بلاکچین بیت‌کوین است، بیت کوین اس وی نیز حاصل ایجاد شکف در بلاکچین بیت کوین کش است. تنها تفاوتی که بین بیت‌کوین، بیت‌کوین کش و بیت‌کوین اس‌وی وجود دارد اندازه بلوک آن هاست. به طوری که بیت‌کوین کش اندازه بلوک را تا ۳۲ مگابایت افزایش داده و این اندازه در بیت‌کوین اس‌وی، چهار برابر این رقم یعنی ۱۲۸ مگابایت است.

آشنایی با رمزارز تتر Tether

رمزارز تتر جزو ارزهای دیجیتالی است که پشتوانه ارزی و اسکناسی داشته و ارزش آن در رقم یک دلار ثابت نگه داشته شده است.  تتر اولین پلتفرم مبتنی بر فناوری بلاکچین است که استفاده دیجیتال از ارزهای سنتی را ممکن می‌سازد. تتر در سال ۲۰۱۴ راهی بازارهای جهانی شد و تا به امروز پیشرفت خوبی از نظر محبوبیت و تعداد سرمایه گذار داشته است.

آشنایی با رمزارز لایت کوین Litecoin

لایت کوین کریپتوکارنسی‌ای است که در سال ۲۰۱۱ و با توجه به بیت کوین ایجاد شد. تمایز اصلی بین لایت کوین و بیت کوین سرعت تراکنش بالای لایت کوین می‌باشد. به طوری که سرعت معاملات این ارز دیجیتال ۴ برابر بیت کوین بوده و به ازای هر بلوک ۲ برابر بیت کوین پاداش می‌دهد. با این که لایت کوین برای رقابت با بیت کوین وارد بازارهای جهانی شد، اما تا به امروز نتوانسته جای بیت کوین را بگیرد.

آشنایی با رمزارز مونرو Monero

رمزارز مونرو در واقع بهترین ارز دیجیتال برای کسانی است که قادر به استخراج بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال نیستند. چرا که فرآیند و الگوریتم استخراج مونرو بسیار ساده بوده و شما می‌توانید با سیستم‌های شخصی‌تان اقدام به استخراج آن کنید. همین موضوع باعث شده این ارز دیجیتال به پایگاه کاربری گسترده‌ای دسترسی داشته باشد. مونرو دارای لایه‌های امنیتی پیچیده‌ای بوده و معاملات آن غیرقابل ردیابی است.

شیوه معاملات در بازار رمزارزها

معاملات در بازار رمزارزها

هر معامله در بازار ارزهای دیجیتال تنها در چند ثانیه قابل انجام است. برای انجام معاملات فایلی که شامل اطلاعات مختلفی است تهیه شده و به امضای فرد منتقل کننده می‌رسد. برای مثال شما قصد دارید ۱ عدد بیت کوین را به دوست‌تان بدهید. در این صورت باید به عنوان شخص منتقل کننده ابتدا کلید خصوصی خود را در معامله بکار بگیرید و آن را به نوعی امضا و تائید کنید. سپس این معامله در شبکه منتشر شده و به این شکل، بیت کوین از حساب شما به حساب شخص دیگری فرستاده می‌شود. این همان تکنولوژی پایه‌ای یا P۲P است که امروزه در سازمان‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معاملات ارزهای دیجیتال خیلی فوری و سریع در تمام شبکه شناسایی شده و تأیید آن پس از مدت زمان خاصی که زیاد نیست صورت می‌پذیرد.

سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها

سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها

همراه و همگام با توسعه فناوری بلاکچین در بازار ارزهای دیجیتال، افراد زیادی با اطمینان از امنیت این بازار اقدام به سرمایه‌گذاری در آن کرده اند. از آن جایی که بازار ارزهای دیجیتال در ایران کمی ناشناخته است و افراد کمی هستند که با آن آشنایی داشته باشند، سرمایه‌گذاری در این بازار می‌تواند بسیار ریسک‌پذیر باشد. همچنین به دلیل‌عدم وجود قانون خاصی در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران، بروکرهایی که در این کشور اقدام به خدمات‌رسانی به کاربران می‌کنند عملاً هیچ مجوزی از نهادهای داخلی نداشته و اگر در کار با آن‌ها به مشکل بخورید، هیچ نهادی پیگیر شکایت شما نخواهد بود. از این رو لازم است تا با برخی از نکات مهم راجع به سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها در ایران آشنا شوید.

انتخاب صرافی مطمئن

اولین قدم فعالیت در این بازار، انتخاب صرافی است. برخی از صرافی‌های خارجی که از زبان فارسی پشتیبانی می‌کنند، برای خرید و فروش ارز دیجیتال امن نبوده و حتی ممکن است کلاهبردار باشند. به همین خاطر اگر صرافی از کار افتاده و یا توسط هکرها مورد نفوذ قرار بگیرد هیچگونه پیگیری قانونی نمی‌توانید انجام دهید. در بازار رمزارزها سرمایه گذاران زیادی به دلیل استفاده از بروکر نامعتبر و بی‌احتیاطی و همچنین‌عدم توجه کافی به اصول خرید و فروش رمزارزها، زیان‌های سنگینی کرده اند. لازم است قبل از انجام هر گونه سرمایه‌گذاری و واریز پول در کارگزاری ها، حتماً از قابل اعتماد بودن بروکر و صرافی موردنظرتان اطمینان حاصل نمایید.

در این بین بروکرهای خارجی ممکن است در هر لحظه به دلایل مختلف حساب شما را بن کنند؛ پس بهتر است از بروکرهای ایرانی استفاده کنید که اعتبار بیشتری نسبت به کارگزاری‌های خارجی دارند.

انتخاب کیف پول مناسب

کیف پول دیجیتال بستری است که شما رمزارزها را در آن نگهداری می‌کنید. از این رو از آن‌ها باید به بهترین شکل مراقبت کرده و از انتشار کلید خصوصی‌تان تحت هر شرایطی جلوگیری کنید. کیف پول دیجیتالی که وجود دارد به شما یک کلید عمومی که مانند شماره حساب بانکی است، یک کلید خصوصی که مانند رمزعبور یا امضاء است ارائه می‌کند. شما تا زمانی صاحب رمزارز خودتان هستید که صاحب کلید خصوصی‌تان باشید و در صورت فراموش کردن این کلید خصوصی یا اشتراک‌گذاری آن با دیگران، هر لحظه ممکن است دارایی‌تان را از دست بدهید. ما در مقالات گذشته سایت کسبوکارنسی به تمام مزایا و معایب معترترین کیف پول‌های سرد و گرم دیجیتال اشاره کردیم. شما می‌توانید با مراجعه به این مطلب از طریق لینک زیر، بهترین کیف پول موردنظرتان را انتخاب و استفاده کنید.

نوسان زیاد و امکان سود یا ضرر شارپ

همان طور که بارها در این مقاله اشاره کردیم، رمزارزها توسط هیچ بانک یا دولتی تهیه و پشتیبانی نمی‌شوند و از این رو ارزش آن، مبتنی بر محبوبیت در یک زمان معین و شیوه معاملاتی است که خریداران و فروشندگان در پیش می‌گیرند. همین ویژگی می‌تواند زمینه ساز نوسانات شدیدی در بازار کریپتوکارنسی شود. این نوسانات هم یک فرصت خوب برای سودآوری‌های کلان بوده و هم یک تهدید اساسی برای زیان سنگین در این بازار است. اگر شما بتوانید در بازار ارز دیجیتال مدنظرتان در زمان پایین بودن قیمت‌ها خرید کرده و در مقابل زمانی که قیمت آن بالا است بفروشید، صاحب سودهای سرشاری می‌شوید.

ما به عنوان یکی از سایت‌های معتبر آموزش رمزارزهای دیجیتال این توصیه را به شما داریم که جهت سرمایه‌گذاری اصولی و پربازده در بازار کریپتوکارنسی، با متخصصان این حوزه و کسانی که سابقه فعالیت طولانی مدت در آن را دارند مشورت کرده و سرمایه‌گذاری‌تان را با بخشی از پس اندازهایتان شروع نمایید.

سخن پایانی

سخن پایانی

امیدواریم مطالبی که در این مقاله برای شما عزیزان شرح داده شد در مسیر موفقیت کسب و کار و سرمایه‌گذاری تان مفید واقع شود. چنانچه سوال یا انتقادی درباره این مطلب دارید، می‌توانید آن را از طریق بخش نظرات به اطلاع ما و سایر کاربران برسانید.

اشتراک‌گذاری

سید محمد مکانی هستم. مشاور کسب و کار های اینترنتی از ایده تا کسب درآمد. ایده فراوان است اما برای رسیدن به کسب درآمد فقط تجربه کارسازه. تجربه میکنم تا بهترین مشاوره را تجربه کنید 👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.