شت کوین

معرفی شت کوین

شت کوین (به انگلیسی: Shitcoin) یا همان هرزارز، به گروهی از ارزهای دیجیتال گفته می شود که ویژگی های خاصی داشته و تعداد آن ها در مارکت کریپتوکارنسی بسیار زیاد است. با محبوبیت چشمگیر این بازار، توجه به گروه شت کوین ها نیز بیش از پیش در میان افراد حاضر در مارکت دیده می شود. به همین خاطر، ما در این مقاله از سایت کسبوکارنسی تصمیم گرفته ایم شما عزیزان را با شت کوین، ویژگی ها و نحوه خرید آن در ایران آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

شت کوین چیست؟

در این روزها و ماه ها که دنیای ارزهای دیجیتال به یک ترند جهانی تبدیل شده است، جوامع مختلف به دنبال حضور در مارکت کریپتوکارنسی و فعالیت در آن هستند. در این مارکت، هزاران ارز دیجیتال وجود دارد که هر یک از ویژگی های خاصی برخوردار بوده و در گروه های مختلفی دسته بندی می شوند. به طور کلی، ارزهای رمزنگاری شده در سه دسته قرار می گیرند؛ بیت کوین، آلت کوین ها و شت کوین ها. بیت کوین که با نماد BTC شناخته می شود به عنوان بزرگ ترین ارز دیجیتال بر نیمی از بازار مسلط بوده و دامیننس یا نرخ تسلط آن بر کل بازار حوالی 50 درصد است. شما می‌توانید با مراجعه به بخش آموزش بیت کوین به صورت رایگان اطلاعات بیشتری در مورد BTC دریافت کنید. آلت کوین ها، به تمام رمزارزهای معتبر به جز بیت کوین گفته می شود. اتریوم، ریپل، کاردانو و ده ها مورد دیگر جزو آلت کوین ها می باشند. دسته سوم را شت کوین ها تشکیل می دهند. شت کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که برپایه شوخی و سرگرمی ایجاد کرده و هیچ پروژه معتبری را دنبال نمی کنند. در بازار ارزهای رمزنگاری شده، شت کوین اصطلاحی است که به ارز دیجیتال های دیجیتالی که آینده روشن و درخشانی برای آن ها وجود ندارد گفته می‌ شود.

اگر نگاهی به لیست شت کوین ها بیاندازید، با هزاران ارز دیجیتال روبرو خواهید شد که هر کدام نام و سمبل خاصی دارند. این دسته از ارزهای دیجیتال از تیم توسعه دهنده معتبری برخوردار نبوده و به نوعی فاقد هدف معتبر و برنامه مشخصی برای آینده خود هستند. برای مثال، رمزارز معتبری مثل اتریوم که به عنوان معتبرترین آلت کوین شناخته می شود، دارای یک بلاکچین اختصاصی است که به واسطه آن اهداف و پروژه های مختلفی را دنبال می کند. در مقابل، یک شت کوین مثل فگ توکن هیچ گونه بلاکچین اختصاصی نداشته و صرفاً با تبلیغات گسترده توانسته سرمایه گذاران و تریدرها را به خود جذب کند. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم اگر از یک شت کوین شناختی ندارید، هرگز سمت آن نروید. چرا که به احتمال بسیار زیاد در آینده این شت کوین به طور کلی از صحنه بازار ارزهای دیجیتال محو شده و تمام سرمایه شما از بین می رود. به این شکل، خسارات بسیار سنگینی به سرمایه گذاران و افرادی که شت کوین را خریداری کرده اند زده می شود.

شت کوین را چگونه تشخیص دهیم؟

برای این که تشخیص دهیم یک ارز دیجیتال شت کوین است یا خیر، نشانه‌ های زیادی وجود دارد. یکی از واضح ترین نشانه ها، نداشتن وایت پیپر است. وایت پیپر سندی است که نشان از اعتبار و پروژه محور بودن ارز دیجیتال داشته و به نوعی صفر تا صد هویت و هدف رمزارز در آن ذکر شده است. ارزهای دیجیتال معتبر همگی از وایت پیپر مفصل و استانداردی برخوردار هستند که خیال کاربران را از بابت صحت پروژه و اعتبار ارز راحت می کند. شت کوین ها به دلیل آن که تیم توسعه دهنده قوی و معتبری پشت آن ها نیست، وایت پیپر مشخصی نداشته و هدف خاصی را دنبال نمی کنند. در وایت پیپر هر ارز دیجیتال چند نکته اساسی مورد بحث قرار گرفته و ذکر می شود. اولین موردی که در وایت پیپر به چشم می خورد این است که ارز دیجیتال برای چه هدفی ایجاد شده و چه مشکلی را در نظام مالی و اقتصادی دنیا شناسایی کرده است؟ در قدم بعدی، راهکارهای رفع و حل این مشکل ذکر شده و برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت تیم توسعه دهنده نیز در ادامه بیان شده است. البته فراموش نکنید انتشار وایت پیپر دلیلی بر شت کوین نبودن یک رمزارز نیست و ممکن است برخی شت کوین ها با ترفندهای خاصی اقدام به انتشار وایت پیپر نمایند. بنابراین اگر یک ارز دیجیتال وایت پیپر نداشت بدانید مطمئناً شت کوین است و اگر از وایت پیپر برخوردار بود، حتماً آن را مطالعه کرده و میزان صحت و سقم آن را بررسی کنید.

تبلیغات گسترده در پلت فرم های اجتماعی

شبکه های اجتماعی، پلت فرم های فوق العاده کارآمدی هستند که از نظر ارتباطی، قابلیت های جدیدی را برای کاربران فراهم نموده اند. شبکه های اجتماعی مثل تلگرام، اینستاگرام، توییتر و… به دلیل اجتماع میلیون ها کاربر در آن ها، محلی فوق العاده برای تبلیغات و بازاریابی به شمار می روند. در این بین برخی ها از این امکان به نحو منصفانه استفاده کرده و محصولات و خدمات خود را تبلیغ می کنند و برخی نیز به شکل غیر منصفانه ای نسبت به کاربران اقدام به کلاهبرداری و تبلیغات خدمات و محصولات جعلی می کنند. متاسفانه برخی از کلاهبرداران از بستر شبکه‌ های اجتماعی به خصوص توییتر برای رسیدن به مقاصد شوم خود بهره مند شده و با تبلیغات شت کوین های نامعتبر و جعلی، سرمایه کاربران را نابود می کنند. تمام بازارهای مالی از جمله بازار کریپتوکارنسی براساس اصولی مثل تحلیل تکنیکال و بنیادی استوار است و این که یک شخص با دیدن تبلیغات یک ارز دیجیتال اقدام به خرید آن کند، هیچ منطق و توجیهی ندارد. مشاهده تبلیغات گسترده ای که در برخی شت کوین ها در شبکه های اجتماعی کرده اند توسط میلیون ها کاربر موجب شده قشر گسترده ای از این افراد به طمع کسب سود و یک شب پولدار شدن، سرمایه خود را در این شت کوین ها گذاشته و تصمیم اشتباهی بگیرند.

اوه! پیشنهاد شده این مقاله رو هم بخوانی: کسب درآمد از اینستاگرام

به طور کلی تصمیم‌ گیری بر مبنای تبلیغات اشتباه بسیار بزرگی است که معمولاً افراد مبتدی در بازارهای مالی درگیر آن شده و در نهایت نیز متضرر می شوند. تبلیغات سنگینی که برخی شت کوین ها مثل کیشو اینو KISHU یا فگ توکن FEG در پلت فرم های اجتماعی توسط سلبریتی ها و افراد شناخته شده کردند، ذات این رمزارزها را برای خیلی ها معتبر کرده و موجب شده این افراد تصور کنند با یک آلت کوین معتبر روبرو هستند. اگر شما هم در شبکه های اجتماعی با تبلیغاتی مبنی بر پامپ و رشد سنگین یک رمزارز شناخته نشده و جدید روبرو شدید، قبل از سرمایه گذاری حتماً درباره آن رمزارز تحقیق نمایید تا در دام سوداگران و کلاهبرداران شت کوین ها نیافتید.

خرید و سرمایه گذاری در شت کوین

سرمایه گذاری در شت کوین

با در نظر گرفتن تمام موارد گفته شده، همچنان هستند کسانی که به دنبال خرید شت کوین بوده و در سودای کسب سود از این نوع ارزهای دیجیتال به سر می برند. سوالی که ممکن است برای کاربران ایجاد شود این است که با توجه به نامعتبر بودن و مشکلاتی که شت کوین ها دارند، چرا همچنان شوق و اشتیاق برای خرید آن ها وجود دارد؟ در جواب این سوال، می توان کاربرانی که شت کوین را خریداری می کنند در سه دسته طبقه بندی کرد و با شرح اهداف و ویژگی های این سه دسته، علت خرید شت کوین توسط کاربران را متوجه شد. کاربران اول، افراد مبتدی و کم سابقه ای هستند که هنوز درک درستی از شت کوین و بازار کریپتوکارنسی ندارند. این افراد ممکن است با مشاهده تبلیغات یا توصیه دوستان و آشنایان خود و بدون آگاهی از ویژگی های شت کوین روی آن ها سرمایه گذاری کرده و به نوعی شت کوین را خریداری کنند.

دسته دوم، افرادی هستند که خودشان عضوی از تیم توسعه دهنده یا تبلیغات شت کوین بوده و به این شکل آن را تبلیغات و خریداری می کنند. این افراد معمولاً با ترغیب کاربران دیگر، سود خود را رقم زده و به این شکل فعالیت می کنند. دسته سوم اما کسانی هستند که با آگاهی از تمام ویژگی های شت کوین ها، سبد سرمایه گذاری خود را به صورت خرد خرد روی تعداد زیادی از این نوع ارز دیجیتال تشکیل می دهند. این افراد معمولاً بخشی از سرمایه خود را به خرید شت کوین اختصاص داده و این بخش را برای خرید تعداد زیادی از شت کوین ها در نظر می گیرند. به این شکل، اگر از بین تمام شت کوین هایی که خریده اند، یک یا دو شت کوین هم بتوانند سودهای کلانی که انتظار می رود را داشته باشند، سبد این افراد با سود همراه خواهد شد. اصلی ترین عاملی که باعث ترغیب کاربران برای خرید شت کوین ها می شود، پامپ های ساختگی است که توسط تیم تبلیغاتی یا افراد پشت پرده شت کوین صورت می گیرد. به همین خاطر تمایل برای خرید شت کوین هیچ گاه از بین می رود؛ چرا که هرگز نمی توان جامعه ای را در نظر گرفت که سطح آگاهی کاربران در آن به قدری بالا باشد که رمزارز خوب را از بد تشخیص دهد. شما به عنوان یک کاربر آگاه، همواره این نکته را در ذهن خود داشته باشید که هرگز در دام تبلیغات وسوسه برانگیز شت کوین ها نیافتاده و برای چینش سبد سرمایه گذاری و حتی ترید خود، از آلت کوین های معتبر و بیت کوین استفاده کنید.

خرید شت کوین در ایران

خرید شت کوین در ایران

همان طور که گفته شد، تب خرید شت کوین در سراسر دنیا در این روزها بسیار داغ است. دلیل اصلی این اتفاق رشد چشمگیر و بی سابقه چند شت کوین مثل شیبا اینو SHIB است. این رشدهای چشمگیر و عجیب که گاهی تا چند هزار درصد هم اتفاق افتاد موجب شد کاربران با تصور این که بتوانند به این سودها دسترسی داشته باشند، اقدام به خرید شت کوین نمایند. خرید شت کوین در ایران هم مثل سراسر دنیا توسط کاربرانی که به هر دلیلی قصد کسب سود چشمگیر را در کوتاه مدت دارند انجام می شود. اغلب صرافی های ایرانی به دلیل عدم بهره مندی از امکانات لازم، از شت کوین ها پشتیبانی نکرده و این یعنی کاربران فارسی زبان نمی توانند از صرافی های ایرانی شت کوین خریداری کنند. البته برخی از شت کوین ها مثل شیبا اینو یا کیشو در برخی صرافی ها دیده می شود اما عمده شت کوین ها که تعداد بسیار بالایی هم دارند، در صرافی های خارجی مثل پنکیک سواپ یا هات بیت یافت می شوند. اگر شما هم جزو هم وطنان عزیزمان بوده و قصد خرید شت کوین در ایران را دارید، بهتر است یکی از این دو صرافی یعنی پنکیک سواپ یا هات بیت را انتخاب کنید. البته که ما هرگز پیشنهاد خرید شت کوین را به کاربران نمی دهیم، اما برخی ها به هر دلیلی مایل به خرید شت کوین در ایران هستند و این قسمت مخصوص این عزیزان می باشد. دو صرافی ذکر شده، صرافی های خارجی هستند که در زمینه ارائه شت کوین ها جزو برترین صرافی ها می باشند. پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که از تمام شت کوین ها پشتیبانی کرده و شما با ورود شناسه کانترکت هر شت کوین می توانید آن را در پنکیک سواپ معامله کنید.

از این گذشته، چنانچه وارد صفحه هر ارز دیجیتال (و هر شت کوین) در سایت کوین مارکت کپ شوید، در قسمت پایین صفحه صرافی هایی که از آن ارز دیجیتال یا شت کوین پشتیبانی می کنند برای شما قابل دسترسی است. در کنار این موارد، با ورود به سایت یا گروه و صفحه هر شت کوین می توانید صرافی ها و روش های خرید آن هرزارز را شناسایی کنید. پس از خرید شت کوین ها، بهتر است برای محافظت شان حتماً آن ها را به یک کیف پول معتبر منتقل کنید. از آن جایی که هولد و نگهداری شت کوین ممکن است کاربر را به سود برساند، پس از خرید شت کوین بهتر است چند وقتی صبر کنید و سپس آن را به فروش برسانید. جهت کسب راهنمایی و مشاوره جهت خرید شت کوین در ایران می توانید از طریق بخش پشتیبانی سایت کسبوکارنسی اقدام نموده و از خدمات حرفه ای متخصصین ارزهای دیجیتال ما بهره مند شوید. از این که تا پایان این بخش همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. شما می توانید برای افزایش آگاهی خود در بازار ارزهای دیجیتال از سایر مقالات آموزشی ما بازدید نمایید.

اشتراک‌گذاری

سید محمد مکانی هستم. مشاور کسب و کار های اینترنتی از ایده تا کسب درآمد. ایده فراوان است اما برای رسیدن به کسب درآمد فقط تجربه کارسازه. تجربه میکنم تا بهترین مشاوره را تجربه کنید 👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.